İSTİKLAL KÜTÜPHANESİ TÖRENLE AÇILDI

Güncel

İSTİKLAL KÜTÜPHANESİ TÖRENLE AÇILDI

Eyüpsultan’ın eski karakol binasının, Eyüpsultan Belediyesi tarafından restore edilerek İstiklal Kütüphanesi olarak yeniden açılışı 28 Ekim 2022 Cuma günü yapıldı. Açılışa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bir dönem Eyüpsultan Kaymakamı olarak görev yapmış olan Vali Osman Kaymak, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Belediye Başkan Yardımcıları siyasi partilerin ilçe başkanları, meclis üyeleri, daire amirleri, muhtarlar ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN BİR MERKEZ AÇTIK

Törende ilk konuşmayı yapan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz köken, “İstiklal Harbi’nin 100. yılında, zaferin merkezlerinden olan Eyüpsultan’daki tarihi karakol binasının restorasyonunu tamamlayarak kütüphane haline getirdik. Bu özel mekana yakışır şekilde, tarihi dokusunu da bozmadan çalışmalarımızı tamamladık ve adına “İstiklal Kütüphanesi” dedik. Geçmişten aldığımız ilhamla, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla hizmete devam ediyoruz. Bizim ilçemiz biliyorsunuz İstanbul’un tarihi mekanlarından en önemlilerinden bir tanesi, fethe şahitlik yapmış, hem de İstiklal Harbi’ne ciddi ev sahipliği yapmış, insanların anılarının, mazilerinin olduğu bir bölge. Eyüp Karakolu’da onlardan bir tanesiydi. Biz onu İstiklal Kütüphanesi yaparak bundan sonraki tarihe geçmişi ve geleceği birbirine bağlayan bir merkez haline getirmiş olduk. Tarihin iki unsuru var birileri yaşar, birileri yazar, yaşayanlar ve yazanlar birbirine sadık kalmazsa tarih adına ortaya çok kötü şeyler çıkıyor. Biz yaşanan tarihi doğru analiz ederek, doğru yazanlarla bugünlere getirilmesi için bir çalışma yaptık. Araştırmalarla birlikte daha iyi olacak inşallah. Eyüpsultan’a hayırlı olsun” dedi.

ADINI DESTANSI MÜCADELEMİZDEN ALIYOR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Eyüpsultan Belediyesi tarafından, tarihe tanıklık eden bir mekanda yapılan düzenlemeyle oluşturulan kütüphanenin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çok anlamla bir günün arifesinde, tarihimize ve kültürümüze kalıcı izler bırakmış nice büyüğümüzün ebedi istirahatgahı olan Eyüpsultan’da sizlerle bir arada olmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Adını destansı mücadelemizden alan İstiklal Kütüphanemizin Eyüpsultan ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şehrin emini değerli Belediye Başkanımızı, bu güzel eseri şehrimize, Eyüpsultanımıza kazandırdığı için yürekten kutluyorum. Bu kütüphane binasının keşke dili olsa da, geçmişte şahit olduklarını bizlerle paylaşsa. Çok uzun zamanlar polis karakolu olarak ilçemizin huzuru, düzeni, asayişi, esenliği için hizmet vermiş. Gün geldi biz burayı belediyemize tahsis ettirdik. Belediyemiz bu eski polis karakolunda da çok anlamlı bir hizmeti bizlerle buluşturdu. Cumhuriyetimizin 99. yılını kutlarken burayı İstiklal Kütüphanesi haline getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir